Spannmålsfri Lax & Potatis för alla fullvuxna hundar är helfoder som faller också krävande hundar i smaken.
Receptet har utvecklats utifrån de senaste forskningsrönen särskilt för känsliga hundar.
Eftersom hundarna i första hand är en köttätare är den första och viktigaste ingrediensen i vårt helfoder alltid kött.
Den välsmakande huvudråvaran i detta helfoder är hypoallergenisk och omegahaltig lax.
I stället för spannmål har vi använt lättsmälta kolhydrater i receptet: potatis, äpple och ärter.
Din hunds päls och hud vårdas av omega-3-fettsyror i form av laxolja.
Laxolja stöder också hjärnans och ögonens normala funktion.
Vårt helfoder ingår hela den nordiska naturens superfood-spektrum, så att din hund får alla de vitaminer, mineralämnen och antioxidanter den behöver:
Hjortron, dill, lingon och havtorn – bland annat för huden och slemhinnorna.
MOS- och FOS-prebiotika stöder de goda tarmbakteriernas tillväxt och främjar det helhetsmässiga välmåendet för din hunds matsmältningskanal.
Det Yucca schidigera-extrakt som tillsatts i receptet hjälper att minska lukten från avföringen och dämpa inflammationstillstånd i led- och rörelseapparaten.
Produkten innehåller inte färgämnen, konstgjorda smakämnen eller genmodifierade råvaror.
PrimaDog-produkternas höga kvalitet garanteras med hjälp av kvalitetssäkringsprogrammen ISO 9001 och HACCP.